FőoldalA festetics családAz örökségHelyszínekX

A Festeticsek híres fáiról
A vadgesztenyefasor és a fenyves-allé

term09.jpg

A keszthelyi Festetics-kastélyt és a fenékpusztai majort két út kötötte össze egykor. Mindkét út szélére a Festeticsek egykor fákat telepítettek. A 3 km hosszú Fenékpusztára vezető út, amelyen régen és most is kocsik közlekednek, kettős fehér vadgesztenye fasor szegélyezett. A másik jellegzetes fasor a 6 km hosszú Fenyves-allé, amelyen két oldalra jellegzetes alakú feketefenyőket ültettek a 19. század végén. A fasor egykor összekötötte Fenékpusztát, a Vadaskertet és Újmajort, a Festeticsek uradalmának főbb területeit.

Vajon milyen fafélék családjába tartozik a vadgesztenye?

Válaszd ki a helyes megoldást!

a.) a szappanfafélék családjába
b.) a bükkfafélék családjába
c.) a kazuárfafélék családjába

A helyes válasz:
a.) a szappanfafélék családjába

Néhány további érdekesség Festetics I. György híres fasorairól

  • Fasor, vagy másképpen allé. Az 1894-ben megjelent A Pallas nagy lexikona szerint: „egymástól többnyire egyenlő távolságban álló s egyközüen futó sorokban ültett fák.”
  • A keszthelyi Festetics-kastélyt a fenékpusztai majorral összekötő utak mentén több, mint százéves fák sorakoznak.
  • A 3 km hosszú vadgesztenye-fasor két oldalára egykor, valószínűleg a 18-19. század fordulóján ültették a fehér virágú vadgesztenyefákat. A szappanfafélék családjába tartozó terebélyes koronájú fák kérge, termése, levele és virága gyógyító hatású.
  • A keszthelyi vadgesztenyefasor fái egykor fehér virágzatú fákból álltak, ám sajnos sok fa időközben kipusztult. Helyükre vadhúszsínű virágzatú vadgesztenyefákat ültettek. Ilyen virágzatú fák egyébként Keszthelyen máshol is találhatók.
  • A Fenékpusztára vezető vadgesztenye-fasor kellemes élményt nyújt az utazók és a helybeliek számára egyaránt, főként virágzás idején.
  • A másik híres Festetics-fasor a Fenyves-allé, amely 6 km hosszan köti össze Fenékpusztát, a Vadaskertet és Újmajort, vagyis a Festeticsek uradalmának főbb területeit.
  • A több mint száz éve ültetett feketefenyőfák jellegzetes formájú, magasan felnyesett, szétterülő lombkoronái már messziről impozáns látványt nyújtanak.
  • A fasort a 19. század végén ültette Festetics II. Tasziló felesége, Mary Hamilton skót hercegnő tiszteletére.
  • A Fenyves-allé elhalad Petőfi Sándor feleségének és múzsájának, Szendrey Júlia szülőháza mellett is. Júlia édesapja, Szendrey Ignác a Georgikonon tanult, majd a Festetics-uradalomban lett tiszttartó. Szendrey Júlia 1828. december 28-án született Keszthelyen, ebben a házban, amelyen emléktábla őrzi a nevét.